sobota, 9 maja 2020

Powrót do przedszkola w dobie koronawirusa







Od 6 maja przedszkola i żłobki dostały pozwolenie na ponowne otwarcie swoich placówek. Jednak dobiegające zewsząd informacje dotyczące wirusa i nowych zakażeń budzą duże wątpliwości ze strony rodziców, dyrektorów, nauczycieli i samych dzieci. Pojawiają się emocje - strach, obawa, niepewność oraz refleksja, czy rząd podjął dobrą decyzję i czy to jest właściwy moment na posłanie dzieci, skoro szkoły wciąż pozostają zamknięte? 

Rodzice martwią się o zdrowie swoich pociech, a nauczyciele zastanawiają się, jak będzie wyglądać ich praca po otwarciu placówek i w jaki sposób sprostać rozporządzeniom; co do właściwego ubioru, przestrzegania higieny i bezpieczeństwa. 
Pojawiają się pytania: Jak wytłumaczyć dzieciom nowe zasady funkcjonowania przedszkoli i żłobków? Jak oswoić z maseczką, brakiem kontaktu fizycznego (przytulenia, podania ręki na przywitanie). Co zrobić, gdy będą pytać, dlaczego panie noszą dziwne stroje, mierzą temperaturę? Jak wytłumaczyć, że rodzice nie mogą pomóc dzieciom w szatni oraz, że zabranie ulubionej zabawki jest teraz niemożliwe?

W odpowiedzi na powyższe dylematy, z pomocą przychodzą bajki i pomoce terapeutyczne stworzone przez psychologów i pedagogów.

Poniżej przedstawiam kilka pozycji, które mogą być pomocne w ponownej adaptacji do warunków w placówkach w dobie koronawirusa:

POMOCE TUS - strona poświęcona pomocom terapeutycznym,  które mogą być bardzo pomocne przy treningach  umiejętności społecznych dla młodszych dzieci w wieku przedszkolnym. Autorki strony - Joanna Węglarz i Dorota Bentkowska wśród swoich kart pracy zamieściły też zestaw psychoedukacyjny "Koronawirus i powrót do przedszkola" - 8 kart pracy dla przedszkolaków, które za pomocą zadań, gier, labiryntów i kolorowanek uczą zasad higieny i bezpieczeństwa.

EMOCJE PRZEDSZKOLAKA - Strona prowadzona przez psychologa dziecięcego Joannę Kochańską. Znajdziecie na niej dwie bajki terapeutyczne "Pan krokodyl i powrót do przedszkola" oraz "Powrót do przedszkola po izolacji", które mogą być pomocne dla rodziców, wychowawców i specjalistów nie tylko w tłumaczeniu kwestii związanych z powrotem do placówek, ale też w mierzeniu się z trudnymi emocjami dzieci.

GRUNTOWNIA -  Strona prowadzona przez psychologa i trenerkę Marię Maruszczyk, która jest także autorką pięknych i wartościowych bajek terapeutycznych, znajdziecie je na stronie Gruntownii. A ja zapraszam szczególnie do przeczytania wpisu na jej blogu "Lęk przed wirusem w czasie epidemii. Kto się bardziej boi? Rodzice, czy dzieci?" - dotyczący obecnej sytuacji oraz sposobów na radzenie sobie z lękiem. Po zapisaniu się na listę mailingową otrzymacie też bajkę terapeutyczną "Bajka na czas zarazy".

PYCHOLOGOVE - Strona psychologa i pedagoga w jednej osobie. Znajdziecie tam aż trzy pomocne materiały, które mogą być przydatne w oswajaniu dziecka z obecną sytuacją i trudnościami, jakie może napotkać podczas powrotu do przedszkola. Za pomocą krótki bajek - "Tajemniczy Pan W.", " Wcale nie taka straszna maseczka" i " Hania wraca do przedszkola" zarówno rodzice, jak i dzieci w przyjemny sposób zmierzą się z trudnymi tematami dotyczącymi koronawirusa ioraz przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa.

Na koniec zapraszam też do zapoznania się z moją bajką terapeutyczną "Jaś wraca do przedszkola" oraz kartami pracy dla przedszkolaków "Sposoby na wirusa dla młodszych dzieci", które także mogą być pomocą w tym trudnym i niepewnym czasie. Darmowe materiały znajdziecie w zakładce "Moje materiały do pobrania".

Czy znacie powyższe bajki i pomoce terapeutyczne? Dajcie znać, zapraszam serdecznie do odwiedzenia wszystkich stron i zapoznania się z materiałami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz